Trzy Korony

Trzy Korony

trzy_korony

Trzy Korony - szczyt górski w Pieninach

Niezależnie od pory roku warto wybrać się na Trzy Korony – obok Sokolnicy to najpopularniejszy szczyt w Pieninach. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych:

  • Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa turnia, znajduje się na niej platforma widokowa z barierkami;
  • Płaska Skała – 950 m n.p.m.;
  • Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Od 1933 roku stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy;
  • Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m.;
  • Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – przed udostępnieniem wierzchołka to z niej podziwiano panoramę.

Który szlak na Trzy Korony wybrać?

W zależności od kondycji, pory roku i chęci można zdecydować się na jedną z kilku tras do wyboru:

1. Szlak z Krościenka nad Dunajcem

Jest to najłatwiejsza opcja dotarcia na szczyt. Dystans wynosi około 4,5 km, czas wycieczki w jedną stronę zajmie ponad 2 godz. Szlak ten jest najstarszą trasą w Pieninach, wytyczony został w 1906 roku. W Krościenku niedaleko Rynku należy szukać żółtych oznaczeń. Po krótkim czasie chodnik zamienia się polno-leśne ścieżki.

2. Szlak ze Sromowców

To najkrótszy i bardzo ładny szlak. Dystans do przejścia to około 4.3 km, czas wycieczki zajmie ponad 2 godziny. Wąwóz Szopczański, którym prowadzi część trasy, sprawia, że opcja ta jest bardzo atrakcyjna.

3. Szlak z Czorsztyna

Jest to najłagodniejsza trasa, która prowadzi na Trzy Korony. Dystans do pokonania wynosi niecałe 6 km, czas przejścia wyniesie ponad 2 godziny. Szlak nie jest aż tak popularny, sprawia to, że nie ma tutaj tłumów, umożliwia to spokojne spacerowanie i relaks.

4. Szlak ze Szczawnicy

Najdłuższa opcja wejścia na Trzy Korony zajmuje turystom około 3 godziny. Dystans do pokonania to 6,3 km. Wędrówkę zaczyna się od przepłynięcia łodzią flisacką Dunajca (jest to możliwe tylko podczas ciepłych miesięcy).

Wejście na szczyt Trzech Koron oraz pobliskiej Sokolnicy w sezonie jest płatne. Panorama ze szczytu jest imponująca. Można zobaczyć Gorce, Beskid Sądecki, Przełom Dunajca, Magurę Spiską, Tatry, a przy dobrej pogodzie nawet Babią Górę.


Dlaczego warto?

  • jest to świetna propozycja na całodzienną wycieczkę
  • piękne widokowo trasy
  • szlaki dostępne są przez cały rok


Dowiedz się  więcej

 Zobacz stronę 

Zobacz także

Lorem initius...